• Ar
  • En
ساعت

جمعه, 28 دی 1397


زندگينامة شهيد دكتر محمدعلي رهنمون

فارغ التحصيل رشته پزشكي

سپيد جامه‌اي همسفر شقايق هاي گلگون و پرستوهاي عاشق

با جامه سفيدش جلوه‌اي ملكوتي داشت و در ميزباني شقايقهاي عاشق سر از پا نمي‌شناخت و به آنان عشق ميورزيد و چونان غنچه هاي ارغواني در آغوش مي‌كشيد و بر بالهاي خونين و زخمي آنان با بوسه ترحم مرحم مي‌نهاد. در زير خرمني از آتش و گلوله رقص كنان به شوق شهادت قدم برمي‌داشت و سرانجام در مناجات با خدايش و در قيام بدون ركوع نمازش به سجودي خونين نشست و بيصبرانه به ديدار معشوق خويش شتافت او به كاروان ياران امام حسين (ع) پيوست و به نداي هل من ناصر ينصرني مولا و مقتدايش سرور شهيدان پاسخي خونين داد.

شهيد بزرگوار دكتر محمدعلي رهنمون در روز هفتم مردادماه 1334 در خانواده‌اي مذهبي و متدين در شهر يزد ديده به جهان گشود و دوران دبستان را با غم از دست دادن پدر آغاز نمود. از همان سالهاي اول دبستان آثار هوش و ذكاوت در سيماي معصومش نمايان و همواره شاگردي جدي، بااستعداد، ممتاز، با اخلاق پسنديده در بين همسالان خود كاملاً شاخص بود. در سالهاي پرحادثه تحصيلات دبيرستان دست تقدير تنها يار غمخوارش مادر دلسوز و مهربان را از او دريغ داشت. مادر راه ابديت را در بستر بيماري پيمود اما حوادث تلخ اين دوران در اراده و عزم او خللي وارد نساخت و عليرغم مصيبت از دست دادن پدر و مادر و نگرانيهاي آينده او دوره دبيرستان را با معدل ممتاز به پايان رساند.

در سال 1352 در كنكور سراسري در رشته پزشكي دانشگاه اهواز پذيرفته شد. در دانشكده پزشكي بين دوستان و همكلاسان سمبل و نشانه تدين، تقوا، مهرباني و مهرورزي در اولين برخورد جاذب بود و در تمام محافل علمي و مذهبي حضور فعال داشت و در برنامه ريزيهاي اعتصابات و اعتراضات دانشجويي نقش فعال و پيشرو داشت. در كنار فعاليتهاي سياسي و مذهبي دروس پزشكي را چنان با عشق و علاقه مطالعه مي‌نمود كه اغلب كنفرانس هاي علمي درونبخشي را داوطلبانه در حد مطلوب ارائه مي‌نمود و در تمامي مقاطع سالهاي تحصيلي در رديف شاگران ممتاز بود و چون از هنر خطاطي سرشار بود با اوج گيري مبارزات توده هاي عظيم مردم مسلمان برعليه رژيم پهلوي در تابستان سال 1356 در استان يزد و همگام با دوستان انقلابي خود اعلاميه هايي با دست خط زيباي او و با امضاي شهيد محراب آيت الله صدوقي تهيه و توزيع مي‌گرديد كه در شكل گيري نهضت انقلاب مردمي استان يزد نقش بسزايي داشت و اعلاميه تحريم جشن عيد نوروز 1357 به مناسبت چهلمين روز كشتار مردم تبريز و قم با خط زيباي او مقدمه‌اي بر قيام دهم فروردين سال 1357 مردم يزد گرديد كه برگ زريني در مبارزات امت خداجوي ايران قلمداد مي‌شود و در تظاهرات خونين آنروز شهيد بزرگوار دكتر رهنمون كه سالهاي آخر دوران پزشكي را طي مي‌نمود چون فرشته‌اي سفيدپوش به مجروحان و مصدومين آن تظاهرات خونين در خانه‌اي امن به مدد و مداواي آنان مي‌شتافت.

در اواخر شهريور 1357 كه زلزله، شهرستان طبس را ويران كرد او جزو اولين گروه درمان و امداد كمك رساني كه بدستور شهيد محراب آيت الله صدوقي تشكيل يافته بود عازم آن خطه گرديد و مسئوليت كميته امداد و درمان امام خميني رضون الله تعالي عليه را بعهده گرفت و چهار ماه تمام در كنار بزرگواراني همچون رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه‌اي، آيت الله طبسي، شهيد آيت الله هاشمي‌نژاد و حجت الاسلام شيخ محمدعلي صدوقي به خدمت زلزله زدگان طبس همت گماشت.

در اواخر بهمن ماه 1357 در روزهاي نخستين پيروزي انقلاب اسلامي به دانشگاه اهواز بازگشت و دوره جديدي از مبارزات خويش را در برابر گروهكهاي الحادي و التقاطي كه پيشنهاد تعطيلي دانشگاهها را مطرح مي‌نمودند آغاز كرد و بسيار زيركانه و هوشيارانه با دوستان و همفكران خود در تشكيل كلاسهاي درس دانشگاه اقدام نمود و برنامه‌ريزي براي اداره دانشگاه با مسئولين وقت دانشگاه همكاري كرد.

در جريان سيل خوزستان در سال 1358 كميته بهداشت و درمان جهاد سازندگي خوزستان به همت و تلاش او تشكيل و مسئوليت آنرا پذيرفت. هنوز خستگي واقعه سيل خوزستان بر دوش او سنگيني مي‌كرد كه جنگ تحميلي رژيم عراق عليه ملت ايران در شهريور 1359 آغاز شد و شعله هاي سوزانش بر پهنه وسيعي از خاك كشور عزيزمان ايران سايه انداخت. در آنزمان رسالت جديد شهيد دكتر رهنمون آغاز گشت و با اينكه چندماهي به پايان تكميل تحصيلات دوره پزشكي عمومي او باقي نمانده بود مجدداً دست از ادامه تحصيل كشيده و با سازماندهي و ساماندهي مجدد كميته امداد و درمان جهاد سازندگي خوزستان، پايگاهي براي جذب نيروهاي پزشكي و امدادي منطقه جنوب فراهم آورد.

شهيد رهنمون بطور خستگي ناپذير، شبانه روزش را در جبهه هاي جنوب وقف درمان مجروحين مي‌نمود. در اوايل سال 1360 با كمك جمعي كوچك از فارغ التحصيلان پزشكي همفكر و همسنگر خود در تهران به عضويت بهداري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد و از همان روزهاي نخست در تشكيل و ساماندهي اين نهاد همت گماشت و در راه اندازي و تجهيز و پذيرش مسئوليت اولين بيمارستان متعلق به سپاه پاسداران كه هم اكنون بعنوان يكي از مراكز آموزشي درماني دانشگاه علوم پزشكي بقيه الله (عج) است نقش بسزايي داشت.

در اوايل سال 1361 به منطقه جنوب بازگشت و در اداره و تجهيز بيمارستان صحرايي شهيد كلانتري در منطقه انديمشك و بيمارستان شهيد بقايي اهواز همت گماشت. شهيد دكتر رهنمون، در عملياتهاي جنوب و غرب كشور مسئوليت بيمارستانهاي صحرايي را در آن مناطق عهده دار بود و سرانجام در سپيده دم روز ششم اسفندماه سال 1362 در عمليات غرورآفرين خيبر در سنگر هميشگي خود در بيمارستان صحرايي خاتم الانبياء (ص) در منطقه طلائيه در حال اداي فريضه نماز صبح به سجده خونين نشست و با ذكر يا زهرا، يا زهرا (س) به لقاءالله شتافت و به ديدارفاتح خيبر وساقي كوثرپرگشود. ضمناً ايشان داراي همسربوده و ازايشان يك‌فرزنددختربنام زهرا باقي است. 

يادش هميشه جاويد و راهش پُر رهرو باد


V5.1.0.0