• Ar
  • En

زندگينامه شهيد سيدعباس مهاجر حجازي

دانشجوي رشته پزشكي

در اوائل خردادماه سال 1346 هجري شمسي در شهرستان اصفهان از بطن خانواده  اي مذهبي فرزندي از اولاد فاطمه زهرا (س) زاده شد كه او را عباس نام نهادند. پدر ايشان قبل از انقلاب از مقلدين امام خميني (ره) بود و خانوادة مهاجر حجازي بدليل وفاداري به امام خميني، علاوه بر تقيد به انجام فرائض مذهبي، در زمينه مسائل سياسي نيز از دوران قبل از انقلاب فعاليت داشتند. شهيد در چنين خانواده اي دوران كودكي خويش را گذراند و از همان اوان كودكي شروع به حفظ آيات قرآن و احاديث نمود. هرچه زمان مي گذشت عباس شيفته تر از گذشته، انس با قرآن و نمازش فزوني مي يافت، امّا هرگز ادعائي نداشت و پيوسته با خضوع و فروتني كامل خود را بدهكارتر از همه ميدانست.

شهيد در زمينه درسي نيز بسيار كوشا بود و در تمام طول دوران تحصيل هميشه از شاگردان ممتاز محسوب مي شد و در امتحاناتي كه در سطح مدارس استان اصفهان برگزار مي شد، شهيد مهاجر از شاگرداني بود كه هميشه موفق به كسب رتبه هاي بالاي استاني مي گرديد.

عباس از كودكي در نمازهاي جماعت مسجد شركت مي كرد و از همان دوران علاوه بر شركت در نمازهاي جماعت، در ديگر فعاليتهاي مساجد نيز شركت مي جست. از جمله، آيات و احاديثي را كه حفظ نموده بود همراه با توضيحاتي براي نمازگزاران مسجد بيان مي كرد و اين حركت آنچنان مورد توجه حاضرين قرار گرفت كه حتي مساجد بزرگ شهر اصفهان از وي براي برگزاري چنين برنامه‌هائي دعوت مي كردند. با توجه به فضاي سياسي ناشي از افكار امام خميني(ره)‌ كه حاكم بر خانواده شهيد مهاجر حجازي بود، عباس سعي مي نمود، در جريان برنامه هائي كه در مساجد براي نمازگزاران اجرا مي نمود، ضمن بيان آيات و احاديث به صحبت هايش رنگ و بوي سياسي هم بدهد و اين مسئله باعث جلب توجه بيشتر حاضرين در مسجد مي شد.

همزمان با اوج گيري شور انقلابي مردم ايران، شهيد سيدعباس، بهمراه خانواده خويش به فعاليتهاي سياسي خويش شدت بيشتري بخشيدند و در طول سالهاي 1356 و 1357، علاوه بر شركت در تظاهرات برعليه رژيم شاه، به تهيه و تكثير و توزيع اعلاميه ها و نوارهاي سخنراني امام كه از نجف و پاريس به دستشان مي‌رسيد، مي‌پرداختند. آنچه در جريان اين فعاليتها جلب توجه مي كرد رفتار متين و فروتنانه شهيد سيدعباس با اطرافيان از جمله پدر و مادر، افراد فاميل و دوستان بود.

شهيد نسبت به شخصيتهاي مذهبي با كمال احترام برخورد مي كرد و معتقد به اطاعت از امام خميني و پيروي از ولايت فقيه بود. از جمله ويژگيهاي ايشان توجه به نماز اول وقت و بصورت جماعت بخصوص در مسجد بود. شهيد در مسير تكامل خويش به خواندن نماز شب روي آورد، بطوريكه در طي دوران دبيرستان و دانشگاه مقيد به خواندن نماز شب شد. شهيد عشق و علاقه زايدالوصفي به خاندان اهل بيت داشت و هميشه در مشكلات به آنها متوسل مي‌شد و در مراسم عزاداري ايام محرم شركت فعال داشت. شهيد با روي آوردن به ادعيه همچون دعاي كميل، سعي در تقويت روح عرفاني خويش نمود. وي با آن همه عبادات عارفانه‌اش به عبادات خود هرگز اعتماد نداشت و خود را از بندگان گنهكار خداوند متعال مي دانست و نمونه اش اين است كه با آن همه تقيدش به نماز و احكام اسلام، باز هم وصيت نمود، كه برايم دو سال نماز بخوانيد.

شهيد با وجود كمي سن از همان دوران دبيرستان بطور مرتب در جبهه حضور مي يافت و اين حضور در جبهه حتي بعد از قبولي در دانشگاه هم ادامه يافت.

شهيد بعد از اخذ ديپلم، در كنكور سراسري سال 1364 شركت نمود و در رشته پزشكي دانشگاه علوم پزشكي اهواز قبول گرديد. گرچه دانشجوي رشته پزشكي بود امّا عشق الهي، عقل زميني را از او ربوده و خدائيش ساخته بود، بدان سان كه كتاب و قلم را زمين نهاده و اسلحه بدست گرفت و در تاريخ 1/11/1365 در عمليات كربلاي 5 در كنار نهر جاسم در حاليكه ذكر يا حسين بر لب داشت به درجه رفيع شهادت نائل گرديد. آري شهيد سيدعباس مهاجر، چلچه مهاجري بود كه عاشقانه بسوي معبود خويش هجرت گزيد.

دل مـي رود ز دستـم صاحبـدلان خـدا را                         دردا كه راز پنهان خواهد شد آشكارا

كشتي شكستگانيم اي باد شرطه برخيز                             باشـد كه بـاز بينيـم ديـدار آشنا را


ساعت

جمعه, 28 دی 1397


V5.1.0.0