• Ar
  • En

زندگينامه شهيد سيدمحمدعلي حكيم

دانشجوي رشته پزشكي 

راز دل را نهفتن دشوار است و گفتن دشوارتر. سخن از شهيدي است كه در ياري انقلاب سر از پا نمي‌شناخت. و به وجه ا مي‌نگريست و دعاهاي خالصانه‌اش همچون دعاي گوشه نشينان بلاگردان بود.

شهيد سيدمحمدعلي حكيم در سال 1338 هجري شمسي در خانواده‌اي مذهبي در اهواز متولد شد و در دامان اعتقاد به اسلام و روحانيت پرورش يافت. شهيد از هوش سرشاري برخوردار بود و در دوران دبستان و دبيرستان از شاگردان ممتاز محسوب مي‌شد. در سالهاي اول و دوم دبيرستان بود كه وارد جريانات سياسي شد و بهمراه دوستانش از جمله شهيد حسين علم الهدا به فعاليت بر عليه رژيم شاه پرداخت. ايشان در همان اوان با انجمن دانشوران ارتباط برقرار كرد. بسياري از كسانيكه در آن انجمن فعاليت داشتند بعداً گروههاي اسلامي مانند گروه منصورون و موحدين را تشكيل دادند كه بطور مسلحانه برعليه رژيم طاغوت به مبارزه برخاستند. شهيد حكيم قبل از انقلاب و در همان دوران دبيرستان بطور مرتب به مسجد جزايري اهواز كه كانون مبارزه برعليه رژيم شاه بود رفت و شد داشت و در ارتباط نزديك با حضرت آيت ا موسوي جزايري فعاليت مي‌كرد شهيدمحمدعلي‌حكيم در مسجد جزايري با جوانان پرشور بسياري آشنا شد كه اكثر آنها بعداً در جبهه هاي جنگ به فيض شهادت نائل آمدند.

ايشان چندين بار از طرف ساواك مورد آزار و اذيت قرار گرفت اما با وجود كمي سن اين اقدامات خللي در عزم راسخش بوجود نياورد.

شهيد محمدعلي حكيم در سال 1356 با معدل 5/18 ديپلم گرفت و در همان سال در رشته پزشكي دانشگاه اهواز قبول شد. ايشان بعد از ورود به دانشگاه در كنار خواندن درس با دانشجويان مسلمان دانشگاه ارتباط برقرار نمود و در جريان اعتصابات و تظاهرات و جريانات انقلاب شهر اهواز نقش بسزائي داشت.

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي برهبري امام خميني با سپاه پاسداران همكاري داشت و بسياري از شبها را نگهباني مي‌داد و در سركوب نيروهاي ضدانقلاب شركت فعال داشت. ايشان بعلاوه در انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اهواز عضويت‌داشت‌وبانيروهاي چپ‌ومنافق دانشگاه سرسازش‌نداشت. شهيدمحمدعلي حكيم ازعناصراصلي حزب‌جمهوري‌اسلامي‌اهواز بود و هميشه در خط روحانيت حركت ميكرد. ايشان ملي گراها و بني صدر را براي انقلاب مضر قلمداد مي‌كرد.

انقلاب فرهنگي در دانشگاه خواسته قلبي او بود و در جريان انقلاب فرهنگي دانشگاه اهواز نقش داشت. بعد از انقلاب فرهنگي و تعطيلي دانشگاهها به فعاليت در نهادهاي مختلف انقلاب بخصوص سپاه ادامه داد. با شروع جنگ تحميلي بهمراه دوستانش به جنگ با نيروهاي بعث عراق در كنار دروازه هاي شهر اهواز پرداخت و در عملياتهاي چريكي شركت مي‌نمود. شهيد سيد محمدعلي حكيم بهمراه دوستش شهيد حسين علم الهدا در عمليات هويزه شركت مي‌كند كه توسط نيروهاي بعثي محاصره و در تاريخ 17/10/59 به درجه رفيع شهادت نائل مي‌آيد.

ويژگي بارز شهيد سيدمحمدعلي حكيم كه در سراسر زندگيش بچشم مي‌خورد فعاليت و حركت مخلصانه و بدون وقفه در راه خدا و اسلام و امام بود كه تا زمان شهادت لحظه‌اي از اين جنب و جوش باز نايستاد.

آيت‌ا موسوي جزايري امام جمعه اهواز راجع به محمدعلي حكيم خاطره‌اي را اينگونه تعريف نمودند: «3-2 روز قبل از انجام عمليات هويزه در سال 59 بود كه شهيد محمدعلي حكيم آمدند پيش بنده و تا پاسي از نيمه شب هم ماند و دائم طلب حلاليت مي‌نمود به او گفتم چرا اين حرف ها را مي‌زنيد خداوند شما را براي اسلام حفظ كند ولي او دائم اصرار داشت و مي‌خواست وداع نمايد من هم بناچار با او وداع كردم و چند روز بعد از عمليات كه ايشان به اتفاق 70 نفر ديگر مفقودالاثر و در واقع شهيد شدند شنيدم كه شهيد حكيم در آن شبي كه پيش من آمده قبل و بعد از آن هم پيش دوستان ديگر خود رفته و حلاليت طلبيده و وداع نموده است، شايد به او الهام شده بود كه شهيد مي‌شود.»

او عاشق اسلام و امام بود بطوريكه بسيار بدش مي‌آمد شخصي نام مبارك ايشان را بدون لفظ امام بكار برد. نسبت به استفاده از اموال بيت المال بسيار حساس بود و ماهها بدون اينكه هيچگونه چشمداشتي داشته باشد در سپاه و ساير نهادها فعاليت مي‌كرد. هرگاه قولي مي‌داد عمل مي‌كرد و هرگز حتي به شوخي دروغ نمي‌گفت ايشان به نماز اول وقت كه به جماعت خوانده شود اهميت زياد مي‌داد. براي نماز جمعه ارزش ويژه قائل بود و نماز صبح را اول وقت مي‌خواند و بعد از خواندن نماز، ادعيه و اذكار بسيار از جمله دعاي عهد را مي‌خواند و در عمل به احكام رساله بسيار سختگير بود.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد. 

آنانكه ره عشق گزيدند همه              در كوي شهادت آرميدند همه


ساعت

جمعه, 28 دی 1397


V5.1.0.0