• Ar
  • En
ساعت

جمعه, 28 دی 1397


زندگينامه شهيد دكتر محمد چوبكار

فارغ التحصيل رشته پزشكي

شهيد دكتر محمد چوبكار در سال 1339 در خانه‌اي مذهبي بدنيا آمد، و در سالهاي كودكي تحت توجهات پدر بزرگش كه مردي متدين بود عمر را سپري كرد، دوران تحصيل را از ابتدايي تا راهنمايي و دبيرستان را در شهرستان بروجرد گذرانيد و با معدل خوب موفق به اخذ ديپلم شد و همان سال در كنكور سراسري شركت كرد و در رشته پزشكي دانشگاه اهواز قبول شد.

ايشان در بدو ورود به دانشگاه كه همزمان با اوج گيري مبارزات ملت مسلمان ايران بر عليه رژيم شاه بود، به انجمن اسلامي دانشجويان پيوست، و همگام با ساير دانشجويان مسلمان در تظاهرات و اعتصابات برعليه رژيم ستم شاهي شركت فعال نمود بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نامبرده از چهره هاي فعال و درخشان انجمن اسلامي دانشكده پزشكي بود، و درحفاظت از دانشگاه در مقابل حملات احتمالي ساواكيها و ضدانقلابيون مشاركت داشت.

بعلت جو خاص روشنفكري كه بعد از انقلاب و با سوء استفاده گروهكها از آزاديي كه نظام جمهوري اسلامي به ارمغان آورده بود، جو مسموم ضد مذهب شديداً حاكم شد و گروهكها فعالانه در جذب دانشجويان شركت نمودند، نامبرده با شناخت عميق و ايمان سرشار و تعهدي كه به اسلام داشت، شديداً در مقابل اين خطوط انحرافي ايستادگي كرد و براي مشخص كردن حق از باطل بارها اقدام به مناظره با آنها نمود.

زمانيكه با تحريك كشور عراق، گروهي جدايي طلب در استان خوزستان، قصد جدا كردن اين خطه از مملكت اسلامي را داشتند نامبرده بهمراه گروهي از دانشجويان عضو انجمن اسلامي دانشكده پزشكي، به خرمشهر جهت سركوب عناصر ضدانقلاب اعزام شدند و به مبارزه مسلحانه با ضدانقلابيون پرداختند.

در ارديبهشت ماه سال 1359 بعلت تشديد جو مسموم و افزايش فعاليت گروهكهاي ضدانقلاب در دانشگاهها و استفاده آنها از دانشگاه بعنوان سنگري براي مبارزه با حكومت اسلامي، تصميم به تعطيلي دانشگاهها و اصلاح سيستم فرهنگي و آموزشي گرفته شد كه ايشان از حاميان و طرفداران اين حركت اصيل بودند.

شهيد دكتر محمد چوبكار بعد از تعطيلي دانشگاه به عضويت سپاه پاسداران كرمانشاه درآمد و علاوه بر حضور در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل مدتي مسئول واحد بسيج كرمانشاه بود. شهيد در همان دوران ازدواج كردند كه حاصل آن، دو فرزند دختر مي‌باشد. با بازگشائي دانشگاهها در ارديبهشت ماه 1361 مجدداً به دانشگاه بازگشت و مشغول تحصيل شد. با توجه به لياقت و شايستگي ايشان از طرف كليه دانشجويان پزشكي ورودي 58-1357 بعنوان نماينده دانشجويان برگزيده شدند كه اقدامات مفيدي در اين خصوص انجام دادند.

با وجوديكه در حين تحصيل بكرات بعلت نياز جبهه در عملياتهاي مختلف شركت مي‌كردند ولي هرگز از كسب علم غفلت نمي‌نمودند و در سرتاسر دوران تحصيل از دانشجويان ممتاز كلاس بودند.

شهيد علاقة خاصي به قرائت قرآن داشت و قرآن را با صوت خوش تلاوت مي‌نمود. او علاقة زيادي به شركت در مراسم تشييع پيكر مطهر شهداء و مراسم بزرگداشت آنها داشت.

نسبت به خانواده متعهدانه و با احترام برخورد مي‌كرد و تلاش زيادي در تربيت فرزندانش مي‌نمود بطوريكه دو فرزندش از سنين 4 و 5 سالگي براحتي قادر به خواندن روزنانه بودند. فرزندان شهيد بعد از شهادت پدرشان نيز، همه ساله در شهرستان بروجرد جزو شاگردان ممتاز بودند و هم اكنون هر دو از دانشجويان ممتاز دانشگاههاي تهران مي‌باشند.

شهيد چوبكار در فروردين ماه سال 1367 از دانشكده پزشكي اهواز فارغ التحصيل شدند و بعلت علاقة زيادي كه به حضور در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل داشتند داوطلبانه به منطقه عملياتي غرب اعزام شدند، و با جديت تمام در سمت معاونت درمان مركز بهداري غرب و مسئوليت درمان ش.م.هـ آغاز بكار نمودند. ايشان با سركشي مداوم و بررسي مسائل و نيازهاي خطوط پدافندي و آفندي و همچنين اورژانسهاي ش.م.هـ موجود در جبهة غرب اقدام به آموزش و توجيه نيروهاي شاغل در اورژانسهاي ش.م.هـ و نقاهتگاه ش.م.هـ نمودند كه تا آن زمان كس ديگري اين كار مهم را انجام نداده بود.

در پايان خصوصيات اخلاقي اين شهيد بزرگوار و نحوة شهادت ايشان از زبان فرمانده بهداري سپاه غرب نقل مي‌شود:

«او از نظر اخلاقي فردي بسيار ساده و خاكي و دلسوز بود. هيچ موقع غرور و تكبر از خود با توجه به اينكه فردي تحصيل كرده بود بروز نمي‌داد و هميشه با نيروهاي عادي و معمولي خيلي گرم و صميمي بود، زمانيكه مهران در اوايل سال 1367 به دست منافقين سقوط كرد، اين مركز در مهران يك بيمارستان صحرايي كه كار سرويس دهي و مداواي مجروحين و مصدومين را انجام مي‌داد، داشت كه در آن زمان فاقد پزشك بود و ايشان داوطلبانه عصر روز درگيري به منطقه اعزام شدند و صبح روز بعد به دست منافقين كوردل در محوطة بيمارستان صحرايي به شهادت نائل گشتند.»

 

مبادا باغ ايمان زرد گردد          نگاه باغبان پردرد گردد


V5.1.0.0